Лаказет го однесе Лион во финале на францускио Куп

Лион вечерва на домашен терен славеше против Валенсиен со 3-0 и се пласира во финале на францускиот Куп, а херој во победата беше Александре Лаказета со два гола.

Вистинските возбудувања почнаа на крајот на првото полувреме кога на гостите им беше поништен гол на Дукуре поради прекршок, а потоа Лаказет стрелаше за 1-0.

Лаказет набрзо постигна и втор гол, додека победата ја потврди Орбан во 75. минута од натпреварот.

Лион во финале ќе игра против подобриот од мечот меѓу ПСЖ и Рен.