Лајпциг може и без Чави Симонс, Елмас повторно остана на клупа (ВИДЕО)

Екипата на Лајпциг ќе биде лидер на табелата во Бундеслигата барем до утрешниот натпревар на Баерн Минхен со Бохум откако денес го совладаа Фрајбург со 3:1.

Тренерот Марко Росе за овој натпревар не можеше да смета на Чави Симонс кој се повреди, но и без него тимот одигра одличен натпревар. Се очекуваше и Елмас можеби да добие повеќе шанса, меѓутоа тоа не се случи и македонскиот репрезентативец остан а на клупата.

Фрајбург водеше по првите 45 минути, но Лајпциг во вториот дел со головите на Орба, Гертруида и Опенда направи целосен пресврт.

Фудбалерите на Аугусбург ја изненадија Борусија Дортмунд во рамките од осмото коло во Бундеслигата славејќи победа со 2-1.

Не изгледаше дека ќе видиме изненадување во натпреварот кога Мален по само четири минути ја доведе Борусија во предност. Сепак, домаќините не ги откажа тој примен гол и успеаа брзо да се вратат.

Клуд-Маврис во 25. минута ја погоди мрежата на „милионерите“ за предност од 1:0. Во второто полувреме истиот играч постигна и уште еден гол кој се покажа како доволен за победа.

Во преостанатите два натпревар Штутгарт со 2-1 беше подобар од Холштајн Кил, додека Сент Паули и Волфсбург ремизираа 0-0.