Ковид-19 одложи уште еден меч во Премиерлигата

Натпреварот меѓу Барнли и Лестер, кој беше закажан за 15 јануари, е одложен поради големиот број заразени фудбалери со ковид-19.

Барнли испрати барање до раководството на лигата за да се одложи натпреварот, а извршниот одбор го прифати.

„Извршниот одбор на Премиерлигата го прифати барањето на Барнли затоа што тимот нема доволен број фудбалери за одигрување меч (13 фудбалери и еден голман)“, соопштија од лигата.