Гвардиола: Никогаш не може да кажеме дека е нефер што Меси ја освоил „златната топка“

Менаџерот на англискиот првак Манчестер сити, Пеп Гвардиола посочи дека никој никогаш не смее да каже дека освојување на „златна топка“ од страна на аргентинската суперѕвезда Лионел Меси е – нефер.

Меси синоќа по седми пат ја освои најпрестижната награда, но отвори голема дебата околу тоа дали воопшто ја заслужи, а дел од европските медиуми жестоко го критикуваат изборот на Аргентинецот, пред Роберт Левандовски и Жоргињо, а посебно Полјакот се сметаше како фаворит за освојување на наградата, особено откако лани таа не беше доделена.

„Не ме прашувајте за тоа дали е исправно или не. Ама, така е како што е. И никогаш не може да кажеме дека е нефер тоа што Лео ја освоил 'златната топка'. Тој е долку добар. Сето ова е шоу, убав бизнис кој го прави фудбалот уште поинтересен“, вели Гвардиола.