Емери доби ултиматум од Арсенал – до Нова година да се подобри или ќе добие клоца!

Актуелниот менаџер на лондонски Арсенал, Унај Емери добил ултиматум од раководството на „топчиите“ да ги поправи сериозно резултатите на клубот до Нова Година или во спротивно ќе добие отказ од кормилото на бившиот англиски првак.

Според информациите на англиските медиуми, следните четири меча на Арсенал се шанса за Емери да ги поправи резултатите, но и да покаже дека е кадарен да го води клубот до многу поголеми успеси, а ако киксне тогаш дефинитивно му се заканува клоца. Арсенал после двонеделната пауза поради завршницата на евриквалификациите го очекуваат пресметки со Саутепмтон, Норич, Брајтон и Вест Хем, а овие мечеви се добредојдени за да се врати самодовербата и да се фати победнички ритам пред „боксинг деј“.

Клучни мечеви ќе бидат дуелите во традиционалниот период од Божиќ до Нова Година, кога Арсенал го чекаат пресметки со Челси, Манчестер сити и Манчестер јунајтед и исходот од овие дуели ќе биде клучен за останувањето на Шпанецот, освен ако предвреме не добие отказ и направи киксови со мечевите кои мора и треба да ги добие до периодот на дербија.

За Емери да остане на кормилото, најмногу ќе завиди пресметката со Манчестер јунајтед на првиот ден од 2020 година, а ако Арсенал е близу до првите четири места кои водат во ЛШ, тогаш ќе остане до крајот на сезоната. Ако не, добива отказ и Арсенал ќе бара нов кормилар, а од поодамна се најавува дека Жозе Мурињо е првиот кандидат за клупата на „Емирати“.