Барселона се спаси од пораз против претпоследниот тим во Ла Лига

Каталонскиот гигант Барселона оваа сезона не игра на очекуваното ниво, а тоа го покажа и вечерва против Гранада (3-3) во 24. коло од шпанската Ла Лига.

Еден од најлошите тимови во Ла Лига дури двапати водеше против Барселона, иако домаќинот прво погоди преку Јамал за 1-0, по што следеа двата гола на гостите преку Санчез и Пелистри.

Левандовски ја врати Барселона во игра и израмни на 2-2, меѓутоа во 66. минута Микел погоди за предност од 3-2 на Гранада.

Гранда го чуваше водството до 81. минута, кога Јамал со својот втор погодок израмни на 3-3.

Барселона е на третата позиција со 51 бод, односно 10 помалку од Реал Мадрид, додека Гранада е претпоследна со 13 бодови.