Објавено видео од големиот инцидент меѓу фудбалерите на Ријека и Осијек

Екипата на Ријека стигна до финалето во Купот на Хрватска со големиот пресврт од 3-2 над Осијек, а натпреварот беше обележан не само со грди стартови на теренот, туку и со инцидент по мечот во кој гостинскиот фудбалер Ерос Грезда го удирал Мирко Чолак.

Антонио Чолак, стрелец на вториот гол на домаќините, добил тупаници во глава од Грезда. Инцидентот се случил на паркингот пред соблекувалните. Поради сето ова, полицијата.

Грезда го признал нападот, но тврди дека Чолак го испровоцирал и го навредувал на национална основа.

Според претходните информации, во недела, на 31.05.2020 година, околу 22:45 часот по завршувањето на фудбалскиот натпревар, се случи нарушување на јавниот ред и мир на подрачјето на стадионот Рујевица. Полицијата продолжува да ги собира сите расположиви информации за да ги утврди релевантните факти за овој настан. Со почит, се вели во полицискиот одговор.

Видето можете да го погледнете на следниот линк.