Досие „Македонија“: Фудбалско братство-единство во поделената држава!

Малата земја со големо срце по дебитантскиот настап на едно Европско првенство, направи уште еден голем чекор напред и се пласира на второто место во квалификациската група, а со тоа и во баражот за СП 2022, каде што дополнително ќе се борат за виза за Катар.

Пред Македонија се најде само големата Германија, а по беа селекции како Романија, Ерменија, Исланд и Лихтенштајн. Успехот го почна Игор Ангеловски од клупата, а го дополни Благоја Милевски во синоќешната магична вечер во која беше совладан Исланд (3-1) пред 17.000 гледачи на арената „Тодор Проески“ во Скопје.

Ова е само воведот на анализата на успехот на жолто-црвените на српските медиуми, кои се воодушевуваат на нашите успеси во континуитет.

Целиот текст прочитајте го ТУКА.