Шарапова: Имам страст да бидам на теренот

Руската тенисерка Марија Шарапова ќе учествува на тенискиот турнир во Бризбејн, кој ќе се одржи од 6 до 12 јануари следната година.

Поранешната лидерка на ВТА-листата доби вајлд-карта за првиот турнир во сезоната.

Ова е добар почеток на сезоната. Имаше многу подеми и падови. Имаше моменти кога бев подготвена да играм, но моето рамо не беше. Сега сум мотивирана да играм. Во фаза од кариерата сум, во која се наоѓам, ова е добар знак. Кога бев помлада, не гледав шанса да играм откако ќе наполнам 30 години. Сè уште чувствувам дека има нешто да му дадам на спортот. Имам страст за да бидам на теренот. Се надевам дека и здравјето ќе биде на моја страна, истакна освојувачката на пет грен слем титули.