Махач го елиминира Ѓоковиќ од полуфиналето во Женева

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ загуби од Томаш Махач со 1-2 во сетови, односно 4-6, 6-0 и 1-6 во полуфиналето на турнирот во Женева.

Ѓоковиќ имаше предност од 4-1 во првиот сет, но потоа Махач освои пет гема по ред за да слави со 6-4.

Србинот беше одличен во вториот сет и го освои со 6-0, додека во последниот Ѓоковиќ имаше проблеми во играта, а тоа го искористи Чехот кој славеше со 6-1.