Ѓоковиќ го надигра Ковачевиќ и го почна ловот на титулата на Ролан Гарос

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ го почна Ролан Гарос со триумф против Александар Ковачевиќ со 3-0 во сетови, односно 6-3, 6-2 и 7-6.

Почетокот на натпреварот беше израмнет до шестиот гем, кога Ѓоковиќ направи брејк и поведе со 6-2, а потоа рутински го заврши сетот во своја корист (6-3).

Ковачевиќ не најде начин како да го надмудри Ѓоковиќ во вториот сет, па српскиот тенисер набрзо стигна и до 2-0 во сетови.

Во третиот сет се водеше голема битка, при што Ковачевиќ поведе со 6-5, но Ѓоковиќ набрзо се врати во игра и во тај-брејк го реши противникот.

Третиот тенисер на АТП-листата си обезбеди место во следното коло, каде што ќе се соочи против Мартон Фучович од Унгарија.