Алкараз откри против кого сака да игра во финале на Вимблдон

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз се надева на успех и на Вимблдон, а во разговор со медиумите кажа дека сака да се соочи против првиот тенисер во светот, Јаник Синер.

Алкараз неодамна го освои Ролан Гарос, а на патот кон титулата го елиминира Италијанецот и сега сака повторно да се соочи против големиот ривал.

„Ако сакате да освоите гренслем мора да ги победите најдобрите. Би сакал повторно да игра против Синер, но овој пат во големото финале“, кажа Алкараз.