Шок во Будимпешта: Спречена голема трагедија на СП! (ФОТО)

На Светското првенство (СП) во Будимпешта во пливање беше избегната голема трагедија, откако Американката Анита Алварез се онесвести додека ја изведуваше својата вежба, а животот ѝ го спаси нејзината тренерска.

Сцените беа шокантни бидејќи Алварез ја делеа неколку секунди од смртта, но сепак имаше голема среќа на крајот. Во следните денови се закажани дополнителни прегледи за да се открие причината за губењето на свеста.

Оваа 25-годишна натпреварувачка заврши на седмата позиција, додека златниот медал ѝ припадна на Јапонката Јукико Инуси.