Веспрем се збогува со својот новинар: Никогаш нема да бидеш заборавен! (ФОТО)

Ракометниот гигант Веспрем уште еднаш ја покажа големината на клубот, откако испрати порака сочуство до загинатиот унгарскиот спортски новинар, Јожеф Симон, кој го загуби животот во сообраќајна несреќа на 26 јули годинава на автопатот Будимпешта.

Во знак на признание за сето она што му го даде на унгарскиот ракомет преку своите текстови со повеќе децении работа, унгарскиот шампион реши да го врати со обележување стол во првиот ред на „Веспрем арената“, од која со години известуваше Јожеф.

Нема да бидеш заборавен, гласи пораката од Веспрем.