Алкалоид пак го преслуша Бутел, Струга со звукот на сирената, Тиквеш ита кон Европа!

Ракометарите на Алкалоид по неодамнешниот триумф во Купот на Македонија, вторпат во краток период го совлада Бутел (22-19) во уште еден драматичен дуел против градскиот ривал, овој пат во Суперлигата.

Мартин Серафимов со шест и Марко Митев со пет гола беа најефикасни во таборот на Алкалоид. Многу важна улога, со 12 интервенции, одигра и голманот Благојче Трајковски. Тиквеш, пак, во борбата за влез во плејофот, а со тоа и за излез во Европа оствари значајна победа против Пелистер 2 (27-24). Петровиќ кај беше најефиксен со осум гола во вториот тим од Битола, додека Кондев постигна седум кај Тиквеш.

Јанкуловски со гол буквално со звукот на сирената ѝ ја донесе првата победа на Струга во Плејаутот на гостувањето кај Вардар Неготино (26-25). Најдобар стрелец кај Струга беше Бугариновиќ со девет гола, пет запиша Цветаноски, додека по четири постигнаа Костоски и Маркоски. За домашниот тим Адамовиќ заврши со десет погодоци, а Кузманов застана на седум.