Алкалоид го уништи Куманово, гостите дадоа само три гола во второто полувреме!

Вицешампионот на Македонија, Алкалоид ја продолжи победничката серија со 13. триумф во низа од почетокот на сезоната, совладувајќи го Куманово со 29-12.

Првото полувреме покажа дека Алкалоид е подобар тим, но на крајот водеше само со 14-9, а  клучната предност ја направи во вторите 30 минути. Во нив, кумановци постигнаа само три гола, па тимот од Автокоманда стигна до убедливата победа.

Интересно е тоа што еден од двајцата најефикасни играчи во тимот на Алкалоид беше 15-годишниот Максим Гарбески кој постигна шест гола, исто колку и Давид Савревски. Двајцата заедно постигнаа колку целиот тим на Куманово вкупно.