Женската ракометна репрезентација на Македонија со пораз од 14-24 од Франција го почна Европското првенство (ЕП) за жени, на кое учествуваме по долга пауза и на кое сме еден од организаторите заедно со Словенија и Црна Гора.

Една од најдобрите селекции во светот тргна опасно кон голот на Македонија, но сепак по 15 минути ни постигна само пет гола (5-0), додека првиот погодок за нашата селекција го даде Јована Кипријановска во 16. минута (1-5). Во следните неколку минути следеше мал пад во играта на Франција, а тоа го користи Македонија, па Моника Јанеска и Симона Стојковска стрелаа за 3-6.

Сепак, потоа почнаа грешките во нашиот состав и одличните одбрани на голманката Дарле, а тоа го искористија брзите ракометарки на Франција кои со серија од 5-0 стигнаа до 11-3. До полувреме паднаа уште неколку голови на двете страни, па македонските ракометарки заминаа со негатива од седум погодоци (5-12).

Франција до првата двоцифрена предност стигна во 35. минута, кога поведе со 15-5, по што беше јасно дека македонските ракометарки не можат да направат изненадување до крајот на средбата, а селекторот Савевски реши да им даде шанса и на останатите со помала минутажа, по што водството на крајот Французинките триумфираа со 24-14.

Најефикасни во составот на Македонија беа Јаневска со четири гола, како и Саздовска и Ристевска со по три погодоци, додека кај Франција најдобра беше Ласурс со четири гола.

Македонија следниот натпревар го игра в понеделник против Холандија до 18 часот.