Потег на колото во АБА: Вилдоза даде тројка од своја половина, коментаторот – збесна (ВИДЕО)

Кошаркарите на Црвена Звезда малку потешко од очекувањата ја совладаа Цедевита Олимпија (100-95) во дербито од 16. коло од АБА-лигата со што дојдоа до скор 14-1 со пораз помалку од вечниот ривал Партизан, но и со меч помалку и тоа против вечерашниот ривал од првиот дел од сезоната.

Блескаше аргентинскиот двоец Факундо Кампацо и Лука Вилдоза, кои беа меѓу најефикасните во својот тим. Вториот од нив на крајот од првото полувреме предизвика еуфорија на трибините со маестрална тројка и тоа шутната преку центарот на теренот.

Мајсторијата на Аргентинецот предизвика и воодушевување кај неговиот сонародник кој го коментираше натпреварот, а и самиот Вилдоза легна на паркетот прославувајќи со соиграчите.