„Јокиќ за сѐ што прави, малку се тие 270 милиони долари што ќе ги заработи!“

Српската кошаркарска ѕвезда Никола Јокиќ го води Денвер кон прва титула во НБА, па сите се импресионирани од настапите на двојниот МВП на сезоната (2021 и 2022), откако Нагетс го збришаа ЛА Лејкерс во конференциското финале во кое блескаше центарот.

Јокиќ во овој плејоф дојде до осум трипл-дабл учиноци и достигна рекорд стар повеќе од пола век во НБА, па на импресивните настапи на Србинот не може никој да остане рамнодушен. Мајкл Потер сениор е поранешен кошаркар, сега тренер во САД, а неговиот син Мајкл Потер јуниор му е соиграч на Јокиќ, па Потер сениор ептен го испофали Србинот.

Најмногу за влијанието врз неговиот син и колку значи сето тоа за развојот на Потер јуниор.

„Тоа што Мајкл е секој ден близу Никола, тоа е клучно и многу важно. Многу големо влијание има врз мојот син, ама и на сите млади момци. Тоа што Никола го прави и сето негово влијание во соблекувалната, за тоа вреди и многу повеќе од тој максимален договор од 270 милиони долари. Тој е показател како изгледа човек со сјајно воспитување. Неговите родители треба и мора да бидат горди“, рече Потер сениор.

Јокиќ се обврза на максимален договор од 270 милиони долари за пет години и оваа сезона е прва година од неговиот договор, а Нагетс сега дотуркаа до големото финале и шансата да го освојат НБА пехарот.