Јокиќ ја прекина трипл-дабл серијата, ама Денвер продолжи да победува (ВИДЕО)

Актуелниот НБА шампион Денвер Нагетс ја оствари петтата победа во низа по Ол стар викендот, совладувајќи го Мајами на домашен терен со 103-97.

Натпреварот беше решен во последните секунди иако Денвер цел меч имаше контрола над резултатот, а на влезот од финалниот период водеше и со 16 поени разлика. Мајами не се откажа и со кошот на Џими Батлер на 11 секунди пред крајот се доближи на само два поена негатива (97-99). Сепак, во клучните моменти, Јокиќ и Колдвел Поуп беа сигурни од линијата за слободни фрлања и ја запечатија победата на Денвер.

Јокиќ ја прекина серијата од четири трипл-дабл натпревари, но повторно имаше голем придонес во победата, постигнувајќи 18 поени, 11 скока и 7 асистенции. Најдобар во неговиот тим беше Портер со 30 поени и 11 скока, додека Бем Адебајо го предводеше Мајами со 22 поена.

Со овој триумф Денвер ја продолжи потерата по лидерот на Западот, Минесота и сега има само една победа помалку, но со натпревар повеќе. Мајами е осми на Истокот, ама со ист  број победи колку петтопласираната Филаделфија.

РЕЗУЛТАТИ
Шарлот - Милвоки 99-111
Орландо - Јута 115-107
Бруклин - Атланта 124-97
Њујорк - Голден Стејт 99-110
Сан Антонио - Оклахома 132-118
Феникс - Хјустон 110-105
Денвер - Мајами 103-97
ЛА Лејкерс - Вашингтон 134-131