Џордан добил навреда од соиграч, па експресно го „избркал“ од тимот!

Ричард Рип Хамилтон, поранешниот кошаркар на Вашингтон Визардс, Детроит Пистонс и Чикаго булс се присети на еден момент од Вашингтон во кој Мајкл Џексон го „трејдувал“ Ларон Профит.

Џордан по шест титули со Чикаго се пензионираше во 1998 година, но се врати три години подоцна и настапуваше за Вашингтон.

На еден тренинг, пред неговото враќање Профит го навредил Џордан и тоа не му се допаднало воопшто.

„Ларон погоди еден шут преку Џордан и додека трчаше назад во одбрана кажа: ‘Не можеш да ме чуваш со тие стари колена’. Јас веднаш помислив дека не смее никој да му каже такво нешто на најголемиот кошаркар во историјата. Џордан збесна. Подоцна ми кажа дека Профит ќе ‘летне’ од тимот. Нема да ми остане другарот“, открива Хамилтон.