Париз го освои Еврокупот, Шорц е прогласен за МВП и на финалето!

Македонскиот репрезентативец, Ти Џеј Шорц откако лани триумфираше во Лигата на шампионите на ФИБА со Телеком Бон, оваа сезона го освои Еврокупот со Париз.

Париз вечерва го оствари својот најголем успех во кратката историја освојувајќи го второто по квалитет европско натпреварување откако во вториот меч од финалната серија го совлада Бруж со 89-81.

До титулата, Париз стигна со само еден пораз во текот на сезоната и тоа од Бешикташ во основниот дел од натпреварувањето.

За МВП на финалната серија беше прогласен Ти Џеј Шортс кој денешниот меч го заврши со 22 поена, 6 скока и 5 асистенции. Со тоа продолжи со доминацијата во натпреварувања во кои учествува, имајќи предвид дека претходно беше за најкорисен играч во основниот дел, а лани и за МВП на основниот дел и на плејофот во Лигата на шампионите.

Триумфот во Еврокупот на Париз и Ти Џеј Шортс им носи учество во Евролигата следната сезона.