Легендарниот Гарбахоса е нов претседател на ФИФА Европа

Легендарниот Хорхе Гарбахоса, поранешниот шпански репрезентативец и прв човек на шпанскиот кошаркарски сојуз е нов претседател на ФИБА Европа, откако го победи во изборот францускиот кандидат Жан-Пјер Суита.

Гарбахоса е екс-шпански репрезентативец кој има светска титула со „фуријата“ во 2006 година, сребро на ЛОИ 2008 во Пекинг, како и четири медали од Евробаскетот меѓу кои и злато во 2009 година.

Во кариерата беше дел од ТАУ Керамика, Бенетон, Уникаха, Химки и Реал Мадрид, а играше и во НБА како член на Торонто Репторс.

Гарбахоса го наследува Турчинот Тургај Демирел на кого му заврши мандатот, па Шпанецот ќе ја предводи европската кошарка во следните четири години.