Кевин Пантер - прво засилување за Барселона

Два дена откако официјално се раздели со Партизан, Кевин Пантер официјално стана играч на Барселона.

Американецот е е прво засилување за каталонскиот клуб во пресрет на новата сезона, а потпиша договор на една година. Во тимот на Партизан помина три сезони и освои трофеј во АБА лигата, а претходно играше за Олимпија Милано, Црвена Звезда, Олимпијакос, Виртус, АЕК, Роса Радом, Антверп и Лаврио.

Со трансферот на Пантер, Барселона доби на искуство имајќи предвид дека американскиот интернационалец наскоро ќе наполни 32 години, а сето ова е овозможено откако пропаднаа преговорите со Марио Хезоња.