Барселона го отпушти Гримау, Чави Пасквал пред кам-бек

По само една сезона на клупата, Рожер Гримау доби отказ од тренерската позиција во Барселона.

Такво нешто беше очекувано по катастрофалната сезона за некогашниот европски шампион кој не успеа да освои ниеден трофеј и цела година е во длабока сенка на својот голем ривал Реал. Гримау лани потпиша до 2025 година, но по една сезона, раскината е соработката со него.

„Барселона сака јавно да му се заблагодари на Гримау на професионализмот и посветеноста на чело на тимот и да му соопшти дека Палау Блауграна секогаш ќе биде негов дом. Тој заминува по 84 натпревари, со скор од 53 победи и 31 пораз во сите натпреварувања“, пишува во соопштението од Барселона.

Се чини дека се е подготвено за враќањето на Чави Пасквал кој беше тренер на Барселона од 2008 до 2016 година и во тој период освои четири титули во шпанското првенство и една во Евролигата.