Петровиќ: Трофејот им го посветувам на прерано заминати Цевка, Маки и Анте!

Александар Петровиќ дојде до првиот трофеј во најновата епизода на клупата на МЗТ Скопје, а втор во кариерата со сино-белите и тоа повторно во Суперкупот како во веќе далечната 2000 година.

Тој по средбата даде емотивна изјава, потсетувајќи се на своите прерано заминати пријатели и кошаркарски легенди како Марјан Лазовски, Анте Дуковски и Драган Василов-Цевка, чие име вече втора година го носи овој трофеј.

„Победивме заслужено. ТФТ се обидуваше да се врати, но имавме контрола врз играта и резултато за време на целиот меч. Ова беше убав меч за гледање, со многу поени на двете страни. Сакам победата да ја посветам на Анте Дуковски, Марјан Лазаовски и на Драган Василов, сите мои блиски пријатели кои прерано си заминаа“, изјави Петровиќ.