Дамјан Стојановски: Дома ја докажавме класата, но останува жал за испаѓањето од АБА!

Капитенот на МЗТ Скопје, Дамјан Стојановски, денеска осми пат стана македонски шампион, откако аеродромци со вечерашната победа на гостувањето кај Пелистер (92-83) дојдоа до 3-0 во финалната серија и ја заокружија јубилејната „десетка“.

Ветеранот не беше премногу расположен во нападот, со оглед што постигна само пет поени, но гинеше во одбраната и имаше голем удел во остварувањето на целта.

„Знаевме дека клуч за победа на гостински терен е во одбраната, со оглед што Пелистер има квалитетни офанзивни кошаркари. Свесни бевме дека добрата дефанзива носи победи на гости, а со тоа и титули. Во домашното првенство ги оправдаме очекувањата и покажавме класа но жалиме за испаѓањето од АБА-лигата. Се надевам дека ќе продолжиме со континуитет и ќе се вратиме во јадранската елита“, изјави Дамјан.

Најдобар на мечот беше неговиот брат-близнак Војдан, кој средбата ја заврши со 33 поени и тоа со само две промашувања (6/7 за тројка, 6/7 за двојка), на што додаде и седум скока.