Атанасов: Титулата ја потврди нашата класа, заслугите се буквално на - сите во клубот!

Денешната десетта титула за МЗТ Скопје, обезбедена со третата победа по ред над Пелистер (92-83) овој пат остварена во Битола, вечно ќе ја памети тренерот Васко Атанасов, кој како трет стратег од клупата го доврши првенството.

Сезоната ја почна Александар Петровиќ, по кого дојде Драган Николиќ, за на стартот од плејофот да биде заменет од помошникот на двајцата, кој умешно и успешно ја доврши работата и ја оствари целта. Атанасов не само што ја запиша првата шампионска „цртка“, туку истовремено стана и најмлад тренер кој дошол до трофејот и тоа со 29 години и два месеци, седум помалку од Емил Рајковиќ кога првпат се радуваше со Фени индустри во 2008 година.

„Радоста е огромна. Титулата ја потврди нашата класа, но и е награда за сиот труд вложен на стотиците тренинзи почнувајќи од август. Верувавме во себе, го анализиравме секој противник и поставувавме посебна игра со цел да му ги искористиме слабостите и на крајот дојдовме до целта. Заслугите за овој успех се буквално на сите во клубот, од прв до последен. Огромна благодарност за кошаркарите, за трудот и за вербата што ја имаа и за моите соработници од стручниот штаб. Вложивме голем труд и сега заслужено треба да прославиме“, ни изјави шампионскиот тренер на МЗТ.

Атанасов сезонава го предводеше тимот од Аеродром на девет натпревари, од кои осум на домашна сцена и еден во АБА (на гости против Сплит) и успеа да го добие – сите.