Маркез од идната сезона ќе вози за Дукати

Возачот на Гресини Рејсинг во Мото ГП шампионатот Марк Маркез ќе го напушти својот сегашен тим и ќе се пресели во Дукати на крајот од сезоната, соопштено е денеска на официјалната интернет страница на натпреварувањето.

Во соопштението е наведено дека Маркез потпишал двегодишен договор со Дукати, за сезоните 2025 и 2026. Шпанските медиуми тврдат дека во новиот тим ќе го замени Италијанецот, Ене Бастијани, а ќе му биде колега на двојниот светски шампион Франческо Бањаја.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MotoGP™ (@motogp)

 

„Многу ми е драго што ќе ја носам црвената боја на фабричкиот Дукати идната сезона. Благодарен сум на тимот што ми укажа доверба и ќе продолжам да растам во опкружувањето во кое Бањаја две години по ред е шампион“, изјави Маркез.

Во моментов тој се наоѓа на третото место во генералниот пласман на возачи со 136 бода, а во својата кариера освои осум титули во сите три класи.