Бањаја со рекорд на Ле Ман дојде до пол-позицијата за ГН на Франција

Франческо Бањаја беше најбрз во квалификациите за трката за Големата награда на Франција во Мото ГП шампионатот. 

Мотоциклистот на Дукати извозе круг со време од 1:30,450 минути и постави нов рекорд на патеката во Ле Ман. Зад Бањаја во првиот стартен ред ќе биде неговиот тимски колега Џек Милер, додека трет ќе стартува Алеиш Еспаргаро (Априлија). 

Потоа следува актуелниот светски првак Фабио Квартараро (Јамаха), Енеа Бастијанини,