Првото признание замина во рацете на Де Лихт (ФОТО)

Дефанзивецот на Јувентус, Матијас де Лихт е прогласен за најдобар млад фудбалер на вечерашната церемонија на доелување на наградата „Златна топка“.

Тој ги остави зад себе играчот на Борусија Дортмунд, Џадон Санчо и фудбалерот на Атлетико Мадрид, Жaоа Феликс.

Горд сум на оваа награда. Благодарам на мојот поранешен клуб Ајакс, сегашниот Јувентус, семејството, девојката и на сите што гласаа за мене, рече Де Лихт.