Франкфурт е осминафиналист во ЛЕ: Силва му ја „украде“ победата на Салцбург (ВИДЕО)

Ајнтрахт Франкфурт остана непоразен на незгодното гостување кај Салцбург (2-2), па успеа да се избори за осминафинале во Лига Европа (ЛЕ), каде што ќе игра против Базел.

Салцбург по десет минути игра го презема водството благодарение на голот на Улмер, но во 30. минута Силва израмни на 1-1.

Во вториот дел домаќините повторно успеаа да се вратат во предност (2-1), но не успеаа да направат ништо повеќе од тоа, па Силва со вториот негов гол ги постави конечните 2-2.

Франкфурт обезбеди пласман понатаму бидејќи имаше подобар резултат во првиот меч (4-1) и ќе игра против Базел.