Црвениот на Араухо ѝ пресуди на Барса, ПСЖ е во полуфиналето! (ВИДЕО)

ПСЖ со 4-1 ја победи Барселона на Монжуик и со вкупни 6-4 се пласира во полуфиналето од Лигата на шампионите, клучен момент на мечот беше црвениот картон кој во првото полувреме го заработи Араухо.

Барселона мечот го почна со предност од 3-2 по првиот меч, а по само 12. минути игра тоа водство беше зголемено откако Рафиња даде гол за 1-0.

Но, работите почнаа да се менуваат од 29. минута кога Араухо доби црвен картон по фаул врз Баркола.

Во 40. минута Дембеле постигна гол и изедначи на 1-1. Тоа беше резултатот од првото полувреме.

По девет минути игра во вториот дел Витиња даде гол за комплетен пресврт и водство на ПСЖ од 2-1. Со овој гол вкупниот резултат беше изедначен на 4-4.

Во 61. минута Мбапе даде гол за предност на ПСЖ од 3-1, а тој погоди и во 89. минута за конечна победа од 4-1 и пласман во полуфиналето од Лигата на шампионите.