Влаховиќ не е прв стрелец, ама е прогласен за напаѓач на годината во Серија А

Иако Лаутаро Мартинез ја заврши сезоната како прв стрелец во италијанското првенство, не ја доби наградата за најдобар напаѓач во оваа лига.

Тоа признание отиде во рацете на Душан Влаховиќ од Јувентус кој на коло пред крајот има 16 постигнати гола, осум помалку од Лаутаро. Интересно е тоа што Аргентинецот не се најде ни во топ-3 бидејќи зад Влаховиќ завршија Рафаел Леао од Милан и Пауло Дибала од Рома.

До крајот на сезоната има уште едно коло кое ќе се игра викендов, а Јувентус е во битка со Болоња за третото место.