Јувентус крева раце од Хрватот: Манџукиќ се сели во Бундес!

Напаѓачот на Јувентус, Марио Манџукиќ, може да го напушти италијанскиот клуб во текот на летото, објави Николо Шира, новинар на „Газета дело Спорт“.

Според изворот, 33-годишниот Хрват може да ја продолжи кариерата во германскиот шампионат. Претходно беше објавено дека Монако е заинтересиран за Манџукиќ, но самиот напаѓач сака да се врати во Баерн и повторно да заигра со сонародникот Иван Перишиќ. Манџукиќ играше за Баерн настапуваше во периодот 2012 – 2014 година.

Минатата сезона Хрватот на 33 натпревари за Јувентус, постигна 10 гола и забележа седум асистенции.