Тажна вест: Почина легендарниот Благој Истатов

Денеска, на 71 година почина еден од најдобрите македонски голмани во историјата, Благој Истатов.

Истатов во својата кариера настапуваше за неколку екипи, меѓу кои беа Беласица и Победа од домашните, како и во странство за Партизан и Утрехт од Холандија.

Истатов беше и тренер во повеќе макеоднски клубови, како и тренер на голманите во македонската репрезентација, а исто така Благој ја создаде фудбалската школа „Истатов“ во Дојран.