Нов наместен натпревар во Србија – ептен се „товарело“ на гостите (ВИДЕО)

Српскиот фудбал го потресува нов голем скандал, откако Европската фудбалска федерација (УЕФА) го извести матичниот сојуз дека резултатот од второлигашкиот натпревар помеѓу Текстилац и Младост ГАТ (1-2) е повеќе од сомнителен.

Пред почетокот на средбата биле забележана голем број уплати на победа на гостинската екипа, поради што се сомнева дека резултатот на натпреварот е наместен. Предводниците на фудбалот во нашето северно соседство веќе направија анализа на средбата и се очекува во рок од десет дена да биде донесена пресудата.

Истрагата ги опфаќа и фудбалерите на Текстилац, а ним и на клубот им се заканува затворска и финансиска казна односно казна од одземање од шест до 15 бода.