Голот на Трајковски не беше доволен, четврти пораз по ред за Хајдук!

Хајдук Сплит се наоѓа во голема криза и тоа го потврди со денешниот пораз во дербито против Осиек (1-2) во 30. коло од хрватската лига.

Матковиќ им донесе водство на гостите по само 19 минути игра, а потоа Трајковски стрелаше во мрежата на гостите и израмни на 1-1.

Hajduk Split 0 - [1] Osijek - Anton Matković 19'
byu/50lipa insoccer
Hajduk Split [1] - 1 Osijek - Aleksandar Trajkovski 28'
byu/50lipa insoccer

Миерез во завршницата на првиот дел повторно му донесе предност на Осиек, по што двете екипи имаа шанси до крајот на мечот, но резултатот не се менуваше (1-2).

Хајдук остана на третата позиција со 55 бодови, додека Осиек е четврти со 10 бода помалку од ривалот, а исто така ова беше втор гол за Трајковски во првенството.