Се зголемија амбициите на Синер: Целта ми е титула на „Ролан Гарос“

Пред почетокот на сезоната на земја, италијанскиот тенисер Јаник Синер си постави цел да ја освои титулата на вториот Гренд слем во сезоната.

Тој триумфираше на Австралија Опен, потоа освои уште два турнира, а најави атак и на „Ролан Гарос“ кој почнува пред крајот на мај.

„Сега ми е 'Ролан Гарос' главна цел. Од четврток ги почнувам подготовките за Монте Карло кој ќе биде мој прв турнир на земја. Пред Париз се Париз и Рим, а Рим е специјален турнир за мене. Мислам дека многу напредував последната година и дека можам уште подобро“, изјави Синер.

Од денеска тој е втор светски тенисер, а разликата со Новак Ѓоковиќ изнесува нешто повеќе од 1.000 бода.