Кличко: Не се враќам во рингот за да ми ја скршат вилицата, туку да соборувам рекорди!

Поранешниот долгогодишен владетел во светот на боксот, Владимир Кличко, призна дека може да се врати во рингот, но под одредени околности.

Четириесет и тригодишниот Кличко има 69 борби во професионалниот бокс, забележа 64 победи и пет порази во тешка категорија. Во последните две борби тој загуби од Британците Тајсон Фјури и Ентони Џошуа.

Сите ме прашуваат дали ќе се вратам на рингот, но ако го сторам ова, не е да ми ја скршат вилицата, туку да рушам рекорди. Засега нема планови за враќање. Зафатен сум со мојот живот, но ајде да видиме што ќе се случи следно, истакна Кличко.

Украинецот ги сподели своите очекувања за борбата помеѓу Тајсон Фјури и Деонтај Вајлдер.

Или Вајлдер ќе победи со нокаут, или Фјури ќе победи на поени. Лично, многу го почитувам Вајлдер. Тој беше во мојот тренинг камп, поминавме неколку рунди во рингот. Тој е одличен човек и фантастичен боксер. Веројатно никој во категоријата тешка категорија, вклучувајќи ме и јас, нема толку многу нокаути. Верувале или не, мислам дека Фјури може да го стори тоа. Можеби тој нема да успее, но јас би сакал тој да победи, изјави Кличко.