Ракометар што играл за Шведска е на списокот на Лазаров за ЕП во Германија!

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров до ЕХФ го достави поширокиот список на ракометари за настап на Европското првенство кое во јануари се игра во Германија.

На поширокиот список на Лазаров има едно изненадување, тоа е ракометарот Николас Најденовски кој не е познат на македонската јавност.

Се работи за играч роден 2006 година кој живее и игра во Шведска, но има македонско потекло. Најденовски веќе има настапи за шведските младински селекции до 17 и до 16 години. Тој е член на клубот Луџи Хендбол.

Европското првенство се игра во Германија од 10 до 28 јануари. 

Македонија е во група со домаќинот Германија, Франција и Швајцарија.