Вардар ќе игра против Мулти Есенс, Пелистер ќе се соочи со Текстилец во Купот

Денеска во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) беа извлечени паровите од првото коло во Купот на Македонија.

Бранителот на титулата и поранешен европски првак, Вардар ќе почне против Мулти Есенс, додека нивниот ривал Пелистер ќе се соочи против Текстилец.

Победниците од овие натпревари ќе се соочат во четвртфинални групи и ќе бидат поделени во четири групи по четири екипи, додека натпреварите од елиминациското коло се играат на 10 и 11 декември.

Парови за елиминациското коло:

Вардар Неготино – Партизан Гевгелија
Тиквеш – Кичево
Јуниор КВ – Драчево
Алкалоид – Астраион
Голден Арт – Овче Поле
Аеродром – Пролет
Вардар – Мулти Есенс
Пелистер – Текстилец
Јехона – Бутел Скопје
Струга – Македонија Ѓорче Петров
Пелистер 2 – Шампион
Младост Богданци – Охрид
Скопје – Бисинов
Радовиш – Преспа
Куманово – Голден Арт 2
Прилеп – Металург РА