Ракометарките на Ѓорче Петров триумфираа со 43-19 против Астибо во женската ракометна лига и го кренаа шампионскиот пехар.

Ѓорче Петров имаше одличен почеток и водство од 9-0, по што стана јасно дека Астибо не може да се надева на било какво изненадување.

Шампионките го кренаа трофејот по натпреварот, а до крајот на сезоната треба да играат само уште против Вардар, но дуелот нема резултатско значење.