Абутовиќ и официјално е играч на Пелистер, битолскиот клуб го потврди трансферот!

Илија Абутовиќ кој важеше за легенда на Вардар, во новата сезона ќе игра за најголемиот ривал на црвено-црните, тимот на Пелистер.

Битолчани денеска потврдија дека потпишале едногодишен договор со искусниот Абутовиќ кој има и трофеј во Лигата на шампионите освоен со Вардар.

Абутовиќ од 2011 до 2018 беше член на Вардар, потоа се пресели во Рајн Некар Левен каде играше четири сезони. Последните две години настапуваше за Шартр од каде пристигна во Пелистер.