Алвеш заглави зад решетки: Бразилецот осуден на 4,5 години затвор!

Еден од најтрофејните фудбалери на сите времиња Дани Алвеш доби затворска казна од 4,5 години поради сексуално злоставување на жена во ноќен клуб во Барселона, на 31 декември 2022 година.

Тој е зад решетки од 20 јануари 2023 година кога беше уапсен во главниот град на Каталонија. Повеќе пати оттогаш поднесување барање да биде пуштен да се брани од слобода со кауција, но сите обиди му беа одбивани поради опасност од бегство.

Во текот на судењето, Алвеш тврдеше дека не ја нападнал жената, туку таа самата го иницирала сексуалниот чин, но судот не го прифати тоа негово објаснување.