Изненадувачко тврдење: Кокошков не смее да биде селектор на Србија!

Александар Ѓорѓевиќ повеќе нема да ја води српската кошаркарска репрезентација по разочарувачкиот настап на Светското првенство во Кина. 

Се појавија многу шпекулации дека Игор Кокошков би можел да го наследи на клупата на Србија. Познатиот кошаркарски менаџер Миодраг Ражњатовиќ смета дека нема речиси никакви шанси поранешниот селектор на Словенија да биде наследник на Ѓорѓевиќ.

Кокошков лани ја почна сезоната како прв тренер на Феникс санс, но потоа беше сменет и се пресели во Сакраменто, каде сега е прв асистент.

„Мислам дека Кокошков не е кандидат за селектор, 99 отсто сум сигурен и верувам дека НБА не дозволува тренерите или помошниците не смеат да отсуствуваат поради ФИБА квалификациите. Нашата репрезентација во квалификациските прозорци треба да ја води тренери, кој не работи тим во Евролигата или НБА, бидејќи овие натпреварување се во тек, кога се прозорците на ФИБА за квалификации“, вели Ражњатовиќ.