Жељко Обрадовиќ го наследи македонскиот селектор Драган Бајиќ

Жељко Обрадовиќ е прогласен за најдбар тренер во АБА-лигата за сезоната 2021/2022 година во изборот во кој гласаа тренерите на регионалното натпреварување, новинарите и навивачите. 

Искусниот тренер на Партизан убедливо го освои првото место, бидејќи освоил 41,5 отсто од гласовите. Втор во гласањето финишираше Дејан Радоњиќ од Црвена Звезда со 19,5 отсто од гласовите, а трет е Ненад Стефановиќ од ФМП со 11,9 отсто гласови. 

Лани оваа титула за најдобар тренер му припадна на македонскиот селектор и предводник на Игокеа, Драган Бајиќ.