Дончиќ може да го потпише најголемиот договор во историјата на НБА - 346 милиони!

Лука Дончиќ влезе во најдобрата петорка на сезоната во НБА, а тоа му овозможува да потпише „Супермакс“ договор, кој би бил најголем досега, 346 милиони долари за пет години.

Лука Дончиќ, заедно со Никола Јокиќ, Јанис Адетокумбо, Шеј Гилџус-Александер и Џејсон Тејтум се најде во најдобрата петорка во НБА.

Словенецот може сега може да потпише петгодишен супермакс договор во вредност од 346 милиони долари. Се очекува тоа и да се случи.

Во втората петорка се Џејлен Брансон, Ентони Дејвис, Кевин Дурент, Ентони Едвардс и Каваи Ленард.

Во третата се Девин Букер, Стеф Кари, Тајрес Халибартон, Леброн Џејмс и Домантас Сабонис.