Нападот на Иран врз Израел ќе одложи меч од Евролигата?

Натпреварот од плеј-ин фазата во Евролигата меѓу Макаби Тел Авив и Басконија најверојатно ќе биде одложен поради случувањата во Израел, односно нападот од страна на Иран со дронови.

Дуелот меѓу екипите беше закажан за вторник од 19 часот во Белград, но Израел во меѓувреме го затвори воздушниот простор за сите летови и тоа значи дека кошаркарите на Макаби се „заглавени“ во Тел Авив.

Спортот во Израел падна во втор план поради политиката, но Евролигата ќе побара решение на случајот и начин како да се одигра средбата меѓу екипите.