Барселона со каталонски тренер ќе бара рехабилитација за очајната сезона

Раководството на Барселона експресно најде замена за Рожер Гримау кој на почетокот од оваа недела официјално ја напушти тренерската функција.

Изборот падна на Жоан Пењароја, каталонски тренер кој ѝ се враќа на кошарката откако во октомври минатата година доби отказ од Басконија. Интересно е тоа што Пењароја е роден каталонец, од Тераса, истиот град од каде потекнува довчерашниот тренер на фудбалскиот тим на Барса - Чави Ернандез. За тренерската позиција во Барса конкурираа и поранешните освојувачи на Евролигата, Димитрис Итудис и Чави Пасквал, но клубот не можеше да ги покрие нивните финансиски барања.

Пењароја доаѓа во исклучително тешка ситуација за клубот кој последната сезона ја заврши без трофеј и во длабока сенка на Реал Мадрид. Во дури три натпреварувања испадна од својот најголем ривал: Суперкупот (полуфинале), Копа дел Реј (финале) и првенството (полуфинале), а во Евролигата беше елиминиран од Олимпијакос во четвртфиналето.

Своите најголеми успеси, Пењароја ги оствари со тимот на Бургос со кого освои два трофеја во Лигата на шампионите на ФИБА.